O sile kobiet

W czwartkowe przedpołudnie, 20 czerwca odbyło się kolejne spotkanie naszego Czytelniczego Klubu Seniora, działającego przy bibliotece Domu Pomocy Społecznej w Miliczu. Tematem spotkania była książka Marty Strzeleckiej pt. “Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”, w której autorka wnikliwie opisuje życie i rolę polskich ziemianek, ukazując ich różnorodne funkcje – jako gospodyń, matek, a przede wszystkim patriotycznych opiekunek. Poznaliśmy, jak kobiety te łączyły obowiązki wynikające z życia w dworach z codzienną pracą na rzecz chłopskich gospodarstw i rodzin. Strzelecka przedstawia je jako kobiety, które często próbowały godzić niemożliwe do pogodzenia aspekty życia, nierzadko poświęcając się dla innych. Dyskutując o książce, zwracano uwagę na solidarność między kobietami, ich zaangażowanie oraz wpływ na kształtowanie społecznego i rodzinnego życia, co czyni tę pozycję niezwykle ważną dla zrozumienia roli kobiet w tamtych czasach.

Po zakończonej lekturze wywiązała się żywa i inspirująca dyskusja wśród seniorów. Wspomnienia uczestników często nawiązywały do opisywanych w książce sytuacji, co sprawiło, że rozmowa nabrała osobistego charakteru. Seniorzy dzielili się refleksjami na temat swoich własnych doświadczeń życiowych, które w wielu przypadkach odzwierciedlały losy bohaterek omawianej książki. To spotkanie, jak wiele innych, stanowiło okazję nie tylko do literackiej wymiany myśli, ale także do przypomnienia sobie dawnych lat i refleksji nad historią, w której każdy uczestnik miał swój udział.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i aktywny udział w dyskusji. Czekamy na kolejne inspirujące spotkania, które nie tylko wzbogacają naszą wiedzę literacką, ale również wzmacniają więzi międzyludzkie i umożliwiają nam wspólne zanurzenie się w historii i kulturze.